Zima w pełni, śnieg za oknem i delikatne mrozy. Mimo, że okres nie sprzyja wychodzeniu na zewnątrz najważniejsze święto dla wielu par jest dopiero przed nami.

Walentynki – dzień zakochanych

Święto obchodzone 14 lutego ciągle cieszy się ogromną popularnością. Mimo, że czasem, ktoś skarży się, że staje się ono coraz bardziej komercyjne, nadal wprost nie wypada, aby jedna osoba z pary zapomniała o nim. Dzień, w którym dawniej obchodzono jedynie w kościele katolickim święto liturgiczne ku czci Świętego Walentego, dziś stało się świętem miłości. Czy wiesz, dlaczego?

“Święty Walenty patron miłości”

Jest to cytat wyryty na chyba najpopularniejszym relikwiarzu ze szczątkami świętego. Znajduje się on w Bazylice jego imienia w Terni we Włoszech. Rok w rok na niedziele poprzedzającą 14 lutego przyjeżdżają tam narzeczeni z całego świata, aby złożyć sobie tam wyjątkowe przyrzeczenia nieustającej miłości. W tym dniu licznie również stawiają się tam pary świętujące 50 lub 25 rocznice swojego małżeństwa. Najpopularniejsze obchody w Polsce zwane “Walentynkami Chełmińskimi” obchodzone są rzecz jasna w Chełmie. Łączą one tradycję chrześcijańską z obchodami anglosaskimi  – czyli tymi znanymi nam obecnie szerzej.

Dlaczego Walenty patronuje miłości? Bo o nią walczył!

Walenty żył w starożytnym Rzymie. Cesarz Klaudiusz II Gocki zakazał w tym czasie młodym mężczyznom wychodzić za mąż. Duchowny się na to nie zgodził i potajemnie, mimo zakazów, nadal udzielał ślubów. Zostało to wykryte, przez co trafił do więzienia. W czasie pobytu tam uzdrowił oczy córce więziennego strażnika, a następnie udzielił i jej ślubu. Gdy cesarz się o tym dowiedział skazał go na śmierć. Aby pożegnać się z młodą dziewczyną i wyjaśnić jej, aby się za to nie obwiniała święty napisał do niej list podpisując się słowami “Od Twojego Walentego”. Tak zapoczątkowana została tradycja pisanie listów i liścików ze stosownym w tym czasie podpisem.

Kwiaty, kartka, prezent, kolacja…

Dawniej w tym dniu pisano listy opatrzone stosownym podpisem, przez co zostały nazwane Walentynkami. Dziś dla wielu taki dar wydaje się być zbyt drobny. Prezent walentynkowy stał się dziś tak popularny, że nad znalezieniem jakiegoś odpowiedniego przedmiotu głowi się wiele osób. Mimo, że nadal prym na prezentowej liście wiodą kwiaty czy czekoladki – szczególnie te w kształcie serca – dla wielu taki pomysł wydaje się być zbyt oklepany. Wiele firm, stara się podsuwać interesujące przedmioty. Jeśli zakochana osoba dobrze zna podmiot swojej miłości, z pewnością jest w stanie znaleźć idealny podarunek. A pamięć, obecność i miłość, która w ten sposób będzie wyrażona niech będzie najważniejsza.